doprovázení

2023 | rodinné drama

29 min

Nic nedokáže člověka připravit na odchod rodičů, ani tehdy, když to sám očekává.

doprovázení

2023 | rodinné drama

29 min

Nic nedokáže člověka připravit na odchod rodičů, ani tehdy, když to sám očekává.

synopse

Kamila, praktická lékařka na prahu důchodového věku, se stará o své rodiče – devadesátiletého tatínka a Alzheimerovou chorobou postiženou maminku. Doprovází je v jejich finálních stádiích života. Přitom si sama uvědomuje svoji smrtelnost a také to, že nemá nikoho, kdo by ve stejné míře doprovázel v budoucnu jí.

Od ošetřující doktorky své maminky se Kamila dozvídá, že se stav její milované prudce zhoršuje a že smrt může přijít každým dnem. Dále proplouvajíc svým osamělým životem a bojujíc s otcovým odlišným pohledem na život a na smrt, Kamila se snaží připravit na nejhorší. Na okamžik, který je nevyhnutelný, který ale rovněž může přinést určité vysvobození a přijetí.

režijní explikace

Když moji prarodiče před 4 lety umírali, moje maminka procházela velmi těžkým obdobím svého života. Otázka, co se bude dít, až její milovaní rodiče už nebudou mezi námi, byla doma všudypřítomná. Fakt, že moje matka je lékařka, tedy člověk, který se o smrti a umírání učí celý život a který se se smrtí setkal mnohokrát, na tom nic nezměnil. A to mě fascinovalo. Nejistota, zoufalství a strach mé matky byly stejné jako u kohokoliv jiného. To mě inspirovalo k vytvoření hlavní postavy Kamily, která se do jisté míry podobá mé mamince.

Rozhodl jsem se natočit film o smrti a umírání, kde by neuchopitelnost smrti a především strach z ní byl přítomný v každém filmovém okénku. Aby se dala tato témata zažít, musí se procítit v čase a prostoru. Zvolil jsem proto specifický filmový jazyk, který využívá širokoúhlý formát a pohybově i kompozičně komplikované dlouhé vnitrozáběrové montáže, které naplno prozkoumávají časoprostor filmu.

Jak řekl legendární režisér Béla Tarr, se kterým jsem projekt konzultoval, Doprovázení je krátký snímek o ošklivosti umírání a o čekání na smrt. Nicméně podle mého názoru je film především o tom, že nejhorší smrtí je zemřít sám.

obsazení

veronika jeníková | petr kostka | hana frejková | simona postlerová | martina babišová

tvůrci

režie vojtěch konečný

scénář vojtěch konečný

kamera filip hájek

výprava theodora bognárová

střih vojtěch konečný

supervize střihu enis saraçi

zvuk ondřej rozum

hudba tomáš borl

dramaturgie jan dvořáček

producent film and tv school in prague FAMU

koproducent nukleon frame, s.r.o.

producenti peter pochadéla konečnávojtěch konečný

plakáty

fotosky